Kada je u pitanju briga o zdravlju, potrebno je da uvek slušamo svoje telo, jer nam često daje znake da je potrebno usporiti sa našim užurbanim stilom života. Sve počinje sa razumevanjem sopstvenog tela, šta za njega funkcioniše, a šta mu smeta. 

Kada je u pitanju održavanje reproduktivnog zdravlja na optimalnom nivou, redovni ginekološki pregledi su ključ sigurnosti. Ipak, i van njih je potrebno da vodite računa o svojim reproduktivnim organima i na druge načine. 

Naš reproduktivni sistem se odražava na život u velikoj meri, počev od puberteta i prve menstruacije, preko trudnoće, pa sve do menopauze. Promene i disbalansi koji se dešavaju često i velikom broju žena, značajno utiču na raspoloženje i druge aspekte života. 

Reproduktivno zdravlje predstavlja veoma važan deo celokupnog zdravlja žena, problemi sa njim se mogu manifestovati u bilo kom životnom dobu, a velika većina žena je barem nekad imala neku tegobu tog tipa. 

Higijena je ključ

Mnogo puta ćete čuti da su potrebni neki specijalni proizvodi i kupke kako bi vagina bila čista, međutim, to nije baš tačno. Proces čišćenja ne može biti jednostavniji, a sastoji se od dnevnog pranja toplom vodom. Može se koristiti sapun, ali samo ukoliko je blag i naravno, isključivo površinski.

Najbolje bi bilo da se operete prstima, i da vodite računa da ne perete unutrašnjost, jer bi to moglo da poremeti pH ravnotežu i izazove brojne iritacije i infekcije. Opšte je poznato da se ovaj organ sam čisti uz pomoć sekreta koji luči. 

Čak i proizvodi koji su namenjeni za ovo područje mogu naneti više štete nego koristi, jer mogu narušiti prirodnu ravnotežu koja postoji. 

Važnost vaginalnih probiotika

U genitalnom području postoji genitalni mikrobiom, koji sadrži različite mikroorganizme koji se nalaze u toj regiji. U ovoj regiji bi trebalo da bude najviše takozvanih laktobacila, kako bi se smatralo da je žena zdrava. Tada nema nikakvih vaginalnih infekcija koje bi prouzrokovale neprijatne simptome. 

Ipak, kada se desi da, iz nekog razloga, postoji neravnoteža koja čini da se osećate nelagodno, vaginalni probiotik može biti dobra potpora za rešavanje problema. Vaginalni probiotici istovremeno služe i kao prevencija infekcija, ali i kao sredstvo za očuvanje dobrog zdravlja. 

Laktobacili, koji se nalaze u vaginalnim probioticima, proizvode mlečnu kiselinu koja obezbeđuje optimalnu pH vrednost i proizvode različite antimikrobne supstance koje deluju na ono što uzrokuje infekciju. Takođe, oblažu sluznicu i održavaju njen lokalni imunitet. 

Dakle, vaginalnim probiotikom se podržava postojeća flora, ali se i pruža značajna zaštita od potencijalnih infekcija. 

Naravno, u dogovoru sa lekarom se opredeljujete za vaginalne probiotike različitog tipa, koji mogu pomoći postojećem stanju. 

Uticaj ishrane 

Kao što je to slučaj za mnoge druge zdravstvene probleme, način ishrane može značajno uticati i na intimne delove tela, ali su dobre vesti što se on može korigovati upotrebom odgovarajućih namirnica.

Konzumiranje previše belog i crnog luka, kao i mlečnih proizvoda, crvenog mesa i alkohola mogu poremetiti pH ravnotežu intimne regije. Takođe, preterana konzumacija slatkiša može biti potpora razvoju gljivičnih infekcija, jer se gljivice hrane šećerom. 

Od mlečnih proizvoda može se koristiti jogurt, upravo jer u sebi sadrži veliku količinu probiotika koji su ključni za dobru mikrofloru i njeno očuvanje. 

Čest savet, koji je i ključan, jeste dovoljna konzumacija vode. Potrebno je hidrirati se dovoljno, a preporučuje se uglavom 2 litra vode dnevno. 

Određeni lekovi mogu pogoršati stanje

Većina žena se, nakon prepisane terapije antibioticima za druge zdravstvene probleme našla u drugom problemu, a to je razvitak gljivica u intimnoj regiji, odnosno kandidijaza. To se dešava zato što antibiotici uništavaju sve bakterije, dobre i loše, pa tako nedostatkom dobrih bakterija organizam ne može da se bori protiv gljivica. 

Uvek se uz terapiju antibioticima preporučuje i uzimanje probiotika, kako bi se održala što bolja crevna, ali i vaginalna flora – o upotrebi vaginalnih probiotika smo govorili upravo u prethodnom delu.  

Pažljivo birajte odeću

Određeni materijali koje nosimo mogu značajno iritirati ovu regiju i biti podloga za razvijanje različitih infekcija. Donji veš se mora jako pažljivo birati, tako da ne bude previše uzak uz telo, a preporuka je uvek pamučni veš. 

Kada su letnji meseci u pitanju, mnogo smo podložniji ovim vrstama infekcija, jer se dugo nosi kupaći kostim koji zadržava vlažnost i na taj način stvara dobru podlogu za razvoj gljivica. 

Žene i devojke veliki deo dana često provode u uskim farmericama od grubih materijala, što nije dobro za genitalnu regiju. 

Bezbedni seksualni odnosi

Seksualni odnosi mogu prilično narušiti prirodnu ravnotežu, a njenom očuvanju može pomoći korišćenje zaštite, odnosno kondoma. 

Uz to, bićete zaštićeni i od potencijalnih polnih bolesti, koje kasnije mogu izazvati mnoge druge probleme. 

Rizik predstavlja i često menjanje seksulanih partnera.

Uz sve ove savete, preporučuju se redovni ginekološki pregledi, kako bi se osigurali da je zdravlje na najboljem nivou.