Zdravstveni pregledi imaju ključnu ulogu u očuvanju zdravlja svih nas. Ipak, ne treba se oslanjati na njih samo kada nam se pojave simptomi, jer je, kako kaže stara izreka ,,bolje sprečiti nego lečiti“.

Pravovremeni odlasci kod specijalista omogućavaju da se otkriju potencijalni problemi u njihovim najranijim fazama. Planiranje ovih poseta lekarima može nam može pomoći da održimo zdravlje na optimalnom nivou i sprečimo potencijalne komplikacije.

Iako nam je danas teže da ubacimo dodatnu obavezu u već strogo isplanirani raspored, za zdravlje moramo uvek naći vremena i postaviti ga kao prioritet. 

Važno je da, na osnovu individualnih potreba, godina, kao i trenutnog zdravstvenog stanja, identifikujemo koje zdravstvene preglede bi trebalo obaviti i zakazati u datom trenutku.

Godišnji sistematski pregled

Dobra polazna tačka za brigu o sebi, može biti upravo godišnji sistematski pregled koji predstavlja temeljnu proveru i uvid u celokupno stanje organizma.

On uključuje laboratorijske analize, krvnu sliku, merenje krvnog pritiska, kontrolu srčanih funkcijia, kao i proveru šećera i holesterola. Pored ovih analiza, na sistematskom se vrši i opšte proveravanje vitalnih organa.

Ovim sveobuhvatnim pristupom je moguće da se rano otkriju bolesti, ali i da se pruži bolji uvid u stanje organizma, kako bi mogli da se preduzmu određeni koraci za njegovo poboljšanje. Nekada je potrebno regulisati ili izmeniti ishranu, potom regulisati telesnu težinu, ili smanjiti stres.

Neki poslodavci obezbeđuju godišnje sistematske preglede, što predstavlja odličan podsticaj da se briga o sebi podigne na viši nivo, ali i naglasi važnost preventive.

Važnost posećivanja stomatološke ordinacije

Redovni odlasci u stomatološku ordinaciju predstavljaju vitalan deo brige o sebi. Pregledi koji se obavljaju u stomatološkim ordinacijama, ne služe samo za održavanje estetskog izgleda osmeha, već za lečenje svih potencijalnih problema.

Problemi sa zubima se mogu lečiti znatno lakše, samo ukoliko se obavljaju redovne kontrole u stomatološkim ordinacijama na nekoliko meseci. Loše stanje zuba, karijesi, upale desni i drugi kvarovi mogu prouzrokovati i komplikacije u drugim delovima tela.

Održavanje dobre oralne higijene, kao i redovno posećivanje stomatoloških ordinacija, doprinose opštem blagostanju organizma. Preventivni pregledi, profesionalno čišćenje, kao i saveti stomatologa, predstavljaju usluge koje se mogu dobiti u stomatološkim ordinacijama.

Ukoliko se ne posete stomatološke ordinacije, i oralna higijena zanemari usled bilo kojih razloga, može se desiti da bakterije koje se razvijaju u ustima uđu u krvotok i negativno uticaču čak i na srce, pluća i druge organe.

Redovni ginekološki pregledi kao važna prevencija za žene

Sve žene bi trebalo da posećuju ginekologa na godišnjem nivou, a u određenim slučajevima na 6 meseci i češće. Ti određeni slučajevi se odnose na situacije kada postoji neko hronično oboljenje ili faktori rizika, kao što su genetske predispozicije, postojeća stanja i druge.

Iako se sve češće priča o temi reproduktivnog zdravlja i time skida tabu, nikada nije na odmet podstaći sve žene iz okruženja da odu kod ginekologa i odrade potrebne analize. 

Običnim brisevima, PAPA i HPV testom, mogu se prepoznati znaci infekcije ili prisutnost virusa koji može prouzrokovati manje ili veće komplikacije, u zavisnosti od tipa.

Ginekološka ordinacija predstavlja mesto gde bi žene trebalo da se osećaju sigurno, kao i mesto gde mogu postavljati sva pitanja u vezi svog tela, kako bi bile bolje edukovane na tu temu. Na ginekolozima je da daju adekvatne savete i pomognu ženama da se osećaju sigurnije u vezi svog reproduktivnog zdravlja.

Provera hormona i štitne žlezde

Hormoni igraju ključnu ulogu u regulisanju mnogobrojnih funkcija u telu, bilo da se govori o metabolizmu, raspoloženju, energiji ili kvalitetu sna. Provera hormona je, stoga, takođe ključan deo sveobuhvatnog praćenja zdravstvenog stanja. 

Štitna žlezda je tu kako bi regulisala osnovne procese u organizmu, počev od telesne temperature, preko metabolizma, pa sve do srčanog ritma. Analizom se može rano detektovati da li postoji disbalans u vidu hipotireoze ili hipertireoze. 

Ove provere su posebno važne u slučajevima kada postoje simptomi poput umora, nagle promene težine, kao i anksioznosti i depresije. 

Provera vida kod oftalmologa

Za proveru vida više nisu važne godine, jer je sve veći broj tinejdžera i mladih ljudi kojima su potrebne naočare. Sve je veća izloženost ekranima i zračenju, bilo da je u pitanju TV, računar, tablet ili telefon, što može do neke mere oštetiti vid.

Naravno, neće samo to uticati na vid, već postoje i drugi faktori, kao što su recimo genetske predispozicije. Važno je otići kod oftalmologa kada se primete prvi znaci zamućenosti vida ili glavobolje. 

Nekada se desi da se hronične glavobolje ne povežu odmah sa mogućnošću pogoršanja vida, ali ni ne primeti napor koji se ulaže da bi se nešto pročitalo ili videlo. Stvaranje dioptrije je često postepen proces, dok je na početku uglavnom ona isuviše mala da bi se primetila. 

Upravo zbog toga je važno proveravati vid kod oftalmologa koji će moći da uvidi stanje očiju gledanjem očnog dna, merenjem očnog pritiska, kao i proveravanjem zenica.