Dijabetes je oboljenje koje nastaje nepravilnim lučenjem insulina koji glukozu sprovodi u ćelije našeg organizma. Poremećaj stvara velike probleme, a teško se uočava jer simptoma nema sve dok se ne napravi ozbiljna šteta na ćelijskom nivou.

Šta je dijabetes mellitus i koje referentne vrednosti u krvi su normalne? Kakva je statistika u Srbiji i zašto imamo porast ovog stanja?

Sve odgovore smo potražili od stručnjaka u „Milenium Medic“ poliklinici sa laboratorijom jer se susreću i sa postupkom otkrivanja i sa postupkom lečenja pa i imaju veliko iskustvo i imaju tačne zaključke vezane za ovu bolest.

Statistika vezana za dijabetes je poražavajuća

Dijabetes je rastuće oboljenje ne samo kod nas nego i u svetu. Procena je da će do 2030.godine biti na 5 mestu po uzroku smrtnosti u svetu. Od nje pate mnogi ljudi, a čak je sve više i dece koja u ranom dobu ima povišen šećer u krvi i jasno je da će statistika biti sve gora.

U svetu se procenjuje da ima oko 46% obolelih koji još nisu dijagnostikovani, dok je u Srbiji taj broj oko 39% što je zaista zabrinjavajuće.

U našoj zemlji čak 15% stanovništva boluje od ove bolesti, a procenjuje se da će do 2040. bolovati svaki 5ti stanovnik naše zemlje. Mnogo je onih koji nisu ni svesni da imaju povišene nivoe šećera u krvi i kakve to probleme stvara, a kada simptome prepoznaju tada je najčešće kasno.

Kod nas preko 50% stanovništva ima povišenu telesnu masu što je još jedan uvod u čest generator problema sa dijabetesom i poremećaja koje on stvara.

Kako nastaje dijabetes, šta je insulin i koja je njegova uloga?

Kada pojedemo nešto slatko i unesemo ugljene-hidrate, oni se procesom varenja pretvaraju u glukozu koja se nalazi u krvi. Ona ima važnu ulogu kao hrana ćelijama i neophodna energija za svakodnevno funkcionisanje. 

Stvorenu glukozu ćelije neće primiti tek tako i potreban je insulin hormon koji luči pankreas i zadužen je za distribuciju glukoze do ćelija našeg organizma. Kada poraste glukoza u krvi, organizam luči insulin i glukoza se eliminiše, a mi imamo dovoljno energije za svakodnevne aktivnosti.

Ipak, usled poremećaja lučenja insulina ili preteranog unosa ugljenih-hidrata, naše ćelije postaju manje osetljive na insulin i ne prihvataju glukozu iako su „gladne“. Zbog toga gojazne osobe imaju često problema sa dijabetesom, ali i sa insulinskom rezistencijom kao problemom koji može biti uvod u poremećaje sinteze glukoze.

Kada u dužem periodu glukoza u krvi biva povišena to pravi velike probleme u organizmu. Bubrezi se opterećuju, vid slabi, srce i krvni sudovi razvijaju komplikovana oboljenja, a tkiva odumiru pa se razvijaju brojna stanja koja se vremenom samo komplikuju i usložnjavaju.

Ti problemi se često ne primete sve dok ne nastane trajan problem pa je preventivan pregled jedini pravi način za rano otkrivanje poremećaja u razgradnji ugljenih-hidrata i rano reagovanje na probleme.

Iz male količine venske krvi se dobijaju precizni pokazatelji o nivou glukoze u krvi, ali i kretanju insulina pre unosa slatkog rastvora i posle njega. Na osnovu toga lekari daju mišljenje i kreću sa lečenjem.

Zašto smo deo negativnog trenda i koja su rešenja?

Iako su nekada ljudima bile manje dostupne raznovrsne namernice, oni su živeli zdravije – zašto? Zato što su praktikovali zdrav život i tako na vreme uticali na sva oboljenja.

Danas se ljudi premalo kreću što podstiče gojenje i smanjenu proizvodnju insulina. Kalorije se teže troše, a danas ih unosimo najčešće kao nezdrave kombinacije jela i pića. Naše bake i deke su mnogo više jeli kuvana jela, bez prženja, bez prostih šećera i zato su imali više energije i snage čak i u zrelom dobu.

Ako ne želite da budete deo ove poražavajuće statistike, promenite životne navike na vreme. Zdrava hrana, fizička aktivnost, manje stresa…su pravi recept i put za život bez dijabetesa, ali i mnogih drugih poremećaja koji se javljaju.

Osim toga, i prevencija je izuzetno važna pa vam preporučujemo da posetite polikliniku sa laboratorijom „Milenium Medic“ i da na svakih godinu dana proverite opšte parametre iz krvi što je dovoljno da se uoče prve promene i reaguje na vreme.

Konsultujte i lekare koji će propisati i medikamente jer je samo adekvatna terapija u ranoj fazi najefikasnija kod mnogih stanja, a naročito kod dijabetesa od kog pati veliki broj ljudi.