Jetra je najveća žlezda u našem organizmu i ona može da se regeneriše čak i onda kada je skoro skroz oštećena. Njene funkcije su brojne, i ona ih svakodnevno obavlja, a to nam govori koliko je zdravlje jetre bitno za celokupno stanje organizma. Nalazi se u trbušnoj duplji, i to sa desne strane a odmah ispod dijafragme. Veličina jetre iznosi od 15 – 20 cm, a teška je oko 1.2 – 1.6 kg. U njoj se nalazi pravo blago, obilje vitamina i minerala, korisnih masti i šećera, koji su neophodni za normalno funkcionisanje organizma.

 

Jetra obavlja čitav skup biohemijskih procesa, pa se zato naziva i laboratorijom u telu čoveka. Glavna uloga jetre jeste da pročišćava krv od raznih toksina, tako što ih ona pretvara u molekule koji se iz organizma eliminišu putem creva i bubrega. Međutim,, postoje situacije kada i sama jetra postaje i suviše preopterećena toksinima, i u takvim slučajevima njoj je potrebna pomoć.

Vrednosti holesterola

Holesterol se stvara u jetri i njegove vrednosti zavise od mnogih faktora, među kojima su nasledni faktor, rad hormona, kao i način ishrane. Povišene vrednosti se dešavaju usled ishrane koja je bogata mastima, kod žutice, kod hepatitisa, nefroze, i mnogih drugih bolesti. Smanjene vrednosti se javljaju kod ciroze jetre, anemije, pothranjenosti. Postoji HDL i LDL holesterol, prvi je dobar a drugi je loš. Što su veće vrednosti HDL holesterola to je bolje, jer on čisti krvne sudove, i štiti organizam od kardiovaskularnih bolesti. LDL holesterol , odnosno njegove povišene vrednosti obično su povezane sa stresom i nepravilnom ishranom. Kako bi se sprečile mnoge bolesti veoma je važno redovno obavljati laboratorijske analize, koje uključuju i analize HDL I LDL holesterola.

Simptomi bolesti jetre

Neke osobe se rode sa veoma problematičnom jetrom, dok joj druge osobe same nanose štetu, na primer prevelikim unosom alkohola. Može doći i do bolesti usled pojedinih virusa. Zato je jako važno da se ne ignorišu znakovi koji mogu ukazivati na probleme sa jetrom. 

Ti simptomi su:

  1. Umor koji je konstantan,
  2. Gubitak apetita, mučnina i povraćanje,
  3. Oticanje nogu i zglobova,
  4. Svrab kože, 
  5. Promene u urinu i stolici,
  6. Žutilo kože,
  7. Bol u stomaku i otok.

Kada je u pitanju upala jetre mogu se pojaviti visoka telesna temperatura, gubitak apetita, crvenilo ili žutilo kože, kao i mučnina. 

prikaz jetrei creva ljudskog organizma

Hepatitis

Hepatitis je bolest koja označava virusnu upalu jetre. Ova upala može ostaviti brojne posledice i dosta oštetiti jetru. Postoji hepatitis A, B, C, D, i E. Simptomi hepatitisa mogu biti: gubitak apetita, umor, povišena temperatura, bol u abdomenu, otok zglobova, mučnina i povraćanje. Hepatitis A prenosi se kontaminiranom vodom ili hranom, a simptomi se javljaju nekoliko sedmica od inficiranja. Hepatitis B se prenosi seksualnim odnosima i putem krvi, a može biti hronični i akutni. Hepatitis C se prenosi putem krvi i u kasnijim fazama izaziva veliko oštećenje jetre. Hepatitis D takođe može biti akutni i hronični, dok hepatitis E se javlja nakon pijenja zagađene vode. On uglavnom brzo prolazi i ne ostavlja posledice po jetru. 

Masna jetra

Postoje sva tipa masne jetre a to je alkoholna i nealkoholna masna jetra. Poslednjih godina kada pacijenti odrade ultrazvuk abdomena često dobiju komentar kako im je jetra masna. Alkoholna je uzrokovana svakodnevnim konzumiranjem alkohola i kod žena i kod muškaraca. Nealkoholna masna jetra se javlja kod osoba koje unose previše loših masti i šećera. Zato je potrebno izbegavati unos masne hrane, slatkiše, gazirane napitke, kao i industrijski prerađenu hranu. Prevencija je najbitnija, a ukoliko ne dođe do promene životnog stila i konzumiranja namirnica sa više minerala i vlakana, oštećenja na jetri mogu biti trajna i kasnije čak dovesti do otkazivanja jetre. Konstantno se stvaraju ožiljci i jetra propada, a život pacijenta može biti ugrožen.

Stadijumi bolesti jetre

Prva faza bolesti jeste upala jetre, a do nje dolazi usled izloženosti mnogim toksinima, virusnim infekcijama i usled previše masnoće. Tada dolazi do uvećanja jetre. Ukoliko se upala ne leči, dolazi do pojave ožiljaka i bola u gornjem delu abdomena, a može se proširiti i na leđa. Bol nekada može biti veoma jak, i može izazvati gubitak daha. Kako vreme prolazi, a funkcija jetre se skroz poremetila jer nije lečena na vreme, dolazi do sve većeg taloženja masti i otrova. U ovoj fazi još ima nade za izlečenje, samo pacijent mora da promeni životne navike i da redovno uzima propisanu terapiju. Ako se sve ovo zanemari, na kraju dolazi do ciroze, a sam proces nastanka ciroze može da traje i do 30 godina. Zadnja faza je otkazivanje jetre.